top of page

KARATAY DİYETİ NE KADAR SAĞLIKLI? - HABER 3'ün kapsamlı röportajı

Prof. Dr. İlke Sipahi: Canan Karatay’ın 20 yıldır hazırladığı bilimsel makalesi yok, dolayısı ile sözlerinin de bilimsel bir temeli yok.

İngiliz The Telegraph gazetesinin Prof.Dr. İlke SİPAHİ ile ilgli haberi

Konu: Tansiyon seviyelerini agresif olarak düşürmenin faydaları

Kalp Yetersizliği Hastalarına Önemli Haber

Milliyet: Dr. İlke Sipahi: ''Kalp pilleri doğru hastalarda kullanılırsa, hastalarda gözle görülür derecede başarılı bir düzelme görülüyor ve kalp nakline ihtiyaç kalmayabiliyor”.

Kalp yetersizliği çeken ve kalp pili takılacak olan hastalar için yeni bir dönem başladı.

University Hospitals cardiologists warn of cancer risk in drugs for hypertension, heart failure

Prof. Dr. İlke Sipahi'nin bir grup tansiyon ilacının kanser riskini gösteren araştırması ile ilgili Cleveland'ın en çok satan gazetesinde çıkan haberin internet versiyonu

Hürriyet: Kalp için By-pass yöntemi daha faydalı çıktı

Hastaların ortalama 4 yıllık sonuçları incelendiğinde ölüm oranlarında çok ciddi bir fark olduğuna işaret eden Sipahi, şunları kaydetti:

"By-pass ameliyatı olan hastaların, stent takılan hastalarla kıyaslandığında 4 yıldaki ölüm oranlarının göreceli olarak yüzde 27 oranında azaldığını gördük. By-pass ameliyatı ve stent takılan hastalar arasında, kalp krizi geçirme konusunda da dramatik bir fark vardı. Çünkü stent takılan hastaların kalp krizi geçirme riskinin by-pass hastalarına kıyasla yüzde 42 daha yüksek olduğunu tespit ettik. 

New York Times'ın Dr. İlke SİPAHİ ile ilgili bir haberi

Hazards: A Pacemaker Is Found to Carry Risk 

 

The pacemakers are expensive — getting one can cost $70,000 or more — and the lead author, Dr. Ilke Sipahi, an assistant professor of medicine at Case Western Reserve, said that implantation has significant risks. “If you’re not going to benefit,” he said, “taking the risk is not worth it.”

HABERTÜRK: Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlke Sipahi, "Bel çevresi kadınlarda 88 cm'yi, erkeklerde 102 cm'yi geçtiyse kalp hastalıkları için risk anlamına geliyor" diyor.

20 yaşından itibaren kadın-erkek herkesin kolesterol seviyelerini kapsamlı ölçtürmesi, açlık kolesterol seviyelerine baktırması şart! Bunun en önemli tetkiklerin başında geldiğini belirten Prof. Dr. Sipahi "Çünkü artık kolesterol seviyelerini güvenle düşürebilecek ve kalp krizini önemli ölçüde engelleyebilecek ilaçlarımız var. Ancak kimi hastalarımız "kolesterol kalp hastalığından korur" gibi hiçbir şekilde bilimsel olmayan çeşitli açıklamalara inanarak bu ilaçları kesebiliyorlar.

Kalp pilinde devrim! Türk doktoru dünya tedavi protokolünü değiştirdi.

Dr. İlke Sipahi, uzun yıllar ABD Case Western Reserve Üniversitesi ile Cleveland Clinik’te doktor ve öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 7 ay önce Türkiye’ye dönüş yaptı. Amerika’da yaptığı araştırma ile kalp pillerinin takıldığı hastaların yarısının bundan yararlanamamasının sırrını çözen Sipahi’nin bu çalışması, ekim ayında yenilenecek kalp pili tedavi kılavuzunu değiştirmekle kalmayıp tedavide de çığır açacak. 

Boston Globe'ın Dr. İlke SİPAHİ ile ilgili haberi. Konu: Yüksek tansiyonda ilaç kullanımı

Still, Dr. Ilke Sipahi, a cardiologist at the Cleveland Clinic, said "until further data comes out, I think it's prudent not to use beta-blockers as a first-line treatment of high blood pressure."

Egzersiz kalbi yeniliyor

Sözcü gazetesinin haberi: Prof. Dr. Sipahi “Egzersiz olarak kalp damar sağlığı açısından daha çok tavsiye ettiğimiz türler izotonik egzersizler. Yani tüm aerobik egzersizler bu gruba giriyor (yürüme, koşma, yüzme, kardiyo vs). Kalp hastalığı veya tansiyonu olanlarda bilhassa bu tarz egzersizler tavsiye ediyoruz. Ama kalp hastalığı veya tansiyon söz konusu değilse o zaman kişiler sevdikleri, bedenlerine uygun buldukları her türlü egzersizi yapabilirler” diyor

1 / 1

Please reload

bottom of page